Płyty fibrolitowe – czyli płyty z wełny drzewnej – to materiał budowlany znany w Polsce pod nazwą suprema. Zasadniczo płyt fibrolitowych nie można nazwać nowym materiałem budowlanym. W latach trzydziestych XX w. producentem płyt z drewnianych, długich wiórów o grubości 0,5 mm i szerokości 4 mm, impregnowanych chlorkiem wapnia i spajanych cementem portlandzkim, była Fabryka Portland Cementu Szczakowa (dziś jest to część Jaworzna). Technologię produkcji lekkich płyt wiórowo-cementowych opracowano w odpowiedzi na zapotrzebowanie na relatywnie tani materiał do budowy ścian działowych i ocieplania budynków. Płyty stosowano również jako wygłuszające podsufitki, często wypełniano nimi przestrzeń między krokwiami na poddaszach. I tutaj można upatrywać początków ich zastosowań w konstrukcjach szkieletowych.
Płyty z wełny drzewnej, jako ekologiczny materiał budowlany, przeżywają obecnie swój renesans. Skład płyt GreenBoard Suprema® jest w zasadzie taki sam, jak płyt starego typu. Impregnowane są szkłem wodnym, a nie chlorkiem wapnia – to jedyna różnica. W porównaniu ze starą supremą, płyty z wełny drzewnej GreenBoard Suprema® są jednak znacznie bardziej zaawansowanym technologicznie materiałem. Powstają na najnowszych, holenderskich liniach produkcyjnych i nie z odpadków po produkcji beczek do cementu i niewłaściwie wypalonego klinkieru cementowego, ale ze starannie wyselekcjonowanego i odpowiednio sezonowanego drewna iglastego oraz z wysokiej jakości cementu portlandzkiego. Aby spełniać wysokie standardy nowego, zdrowego budownictwa szkieletowego, komponenty użyte do produkcji płyt budowlanych również muszą być wysokiej jakości. Drewno na wełnę drzewną, z których produkowane są płyty GreenBoard Suprema®, pochodzi jednak wyłącznie z upraw, które stosują zrównoważoną gospodarkę leśną i posiadają certyfikat FSC (Forest Stewardship Council).
Płyty z wełny drzewnej GreenBoard Suprema® dostępne są nie tylko w różnych grubościach, ale i gramaturach, co znacznie rozszerza wachlarz ich zastosowań. W przeciwieństwie do płyt z fabryki Szczakowa czy innych producentów, jest wśród nich również fibrolitowa płyta konstrukcyjna o gęstości 1050 kg/m3. Ze względu na to, że jest zgodna z normą dotyczącą płyt drewnopochodnych o właściwościach konstrukcyjnych, a nie – jak reszta płyt z wełny drzewnej – lekkich płyt fibrolitowych, płyta GreenBoard Suprema® 1050 nazywana jest płytą wiórowo-cementową.
Gęstości i wymiary płyt z wełny drzewnej GreenBoard Suprema® są różne, w zależności od tego, do czego są przeznaczone. Różne są też szerokości włókien drzewnych.
Można by się było spierać: Po co wymyślać nowe płyty konstrukcyjne, skoro są OSB, sklejki, płyty wiórowo-cementowe o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych? Płyty z wełny drzewnej mają jednak szereg zalet, za sprawą których stanowią materiał bardzo uniwersalny i godny rozważenia, zwłaszcza w kontekście nowoczesnego budownictwa szkieletowego. To prawda, że płyty fibrolitowe GreenBoard Suprema®, jako materiał termoizolacyjny, są gorsze od polistyrenów EPS i XPS oraz wełny kamiennej. Dziś płyt fibrolitowych nie używa się jednak do termoizolacji w czystej postaci.
Płyty z wełny drzewnej mają za to znaczną przewagę nad styropianem w innych parametrach:
Właściwości termoizolacyjne zawartego w płytach z wełny drzewnej GreenBoard Suprema® drewna są znane od dawna. Drewno ma wysokie ciepło właściwe i niską przewodność cieplną. Płyty fibrolitowe również dobrze zatrzymują ciepło, a na ich dobrą termoizolacyjność wpływają jeszcze dwa aspekty:
Podsumowując, główne zalety płyt z wełny drzewnej GreenBoard Suprema® to:
Uwaga! Przy długotrwałym narażeniu na wysoką wilgotność (powyżej 75%) i mróz, zaleca się pokrycie płyt preparatem hydrofobowym.
Najprościej mówiąc, polega ona na zmieszaniu wełny drzewnej z wodą i dodatkami spajającymi oraz hydratacyjnymi. Do produkcji płyt wykorzystuje się wełnę drzewną o włóknach długości 25 cm i szerokości od 1 do 3 mm.
Ważne! Kontrola wymiarów i grubości zajmuje ważne miejsce przy produkcji płyt GreenBoard Suprema®!